Magemar

Dostawcy 1938

W trakcie restauracji statku przeszukaliśmy dokładnie wszystkie pomieszczenia, wszystkie mroczne i ciężko dostępne zakamarki w poszukiwaniu jakichkolwiek śladów, które pomogłyby w uzupełnieniu historii jednostki. Każde znalezisko, przedmiot który wyglądał dość staro by móc przypuszczać, że został oryginalnie zamontowany, był dokładnie sprawdzony. Często samo szukanie w podręcznikach lub na pospolitych www okazywało się bezowocne, wtedy jednak udawało się przy pomocy różnych życzliwych ludzi dojść pochodzenia większości znalezisk. Wszystkie odnalezione rzeczy zostały wyprodukowane w Anglii. Wielu z dostawców Trinity House o dziwo nadal działa, a znaczna częśc z nich nadal nie zmieniła profilu swojej działalności. Odnalezienie ich wszystkich stanowiło nie lada wyzwanie i przysporzyło nam wszystkim wielu pozytywnych emocji. Należy wspomnieć, że w latach 30 przynależność do grona dostawców Trinity House było ogromnym zaszczytem. Do współpracy zapraszano tylko najlepszych z branży.  


Proszę spojrzeć na rezultaty ...Eve Witness, Sheffield

Podczas renowacji zęz przypadkowo natrafiliśmy także na srebrną łyżkę...
Na froncie umieszczono ciekawy symbol. 
Cztery wygrawerowane litery THPS oznaczają Trinity House Pilot Ship. Oznacza to że znalezisko pochodzi z czasów kiedy właścicielem statku było Trinity House.


W trakcie dalszego czyszczenia, coraz czytelniejsze stawały się dodatkow wygrawerowane informacje:Mimo, że symbole były trudne do rozszyfrowania wskazywały ku naszemu zdumieniu na dzieło autorstwa Eve Witness z Sheffield. Miasto to jest niekwestionowaną stolicą UK w dziedznie wyrobu sztućców a ich sława siega daleko poza obszar wysp brytyjskich. 

Znaleźliśmy także historię zakładu na oficialnej stronie: http://www.taylors-eye-witness.co.uk/about.htm

Nie byliśmy do końca pewni czy to ta sama firma, która wyprodukowała nasze znalezisko, postanowiliśmy jednak napisać do nich życzliwą wiadmość, na która otrzymaliśmy odpowiedź w tym samym życzliwym tonie.

Rafał  
Dziekujęmy za nadesłane zdjęcia.
Z przykrościa muszę stweirdzić, że nasze archiwa nie siegają czasów produkcji waszego znaleziska.
Łyżka bez wątpienia została zrobiona w naszej fabryce w Sheffield.
Ja sam w szczególnosci lubię detale na łączeniu pomiedzy rączką a komorą.
Myślę, że nie mylisz sie co do wieku przedmiotu.
Łyżka wydaje się być raczej posrebrzana, niż wykonana z czystego srebra.
www.taylors-eye-witness.co.uk

Pozdrawiam  
Alastair

Eve Witness w Sheffield nadal produkuje najwyższej klasy sztućce. Tak jak to miało miejsce w 1938 roku, kiedy Trinity House zamawiało wyposażenie na swój nowy statek Bembridge.
C. W. Wastnage Ltd. - dzisiejsze FLAG Paints Ltd

Podczas porządkowania Fore Peak’u wraz z Waldemarem Hłobuczkiem – szefem stoczni Forkor odnotowaliśmy nietuzinkowe znalezisko.

  


Była to bardzo staro wyglądająca puszka farby.

Zabraliśmy znalezisko do naszego biura.
Po wyczyszczeniu puszki udało nam się odsłonić całą plakietkę…
Na dole nadruku widniała nazwa producenta:
   

Zwłaszcza jeden szczegół przykuł naszą uwagę. Na nadruku znajdował się numer telefonu: LEY 2263 – to format numeru typowy dla starych brytyjskich centrali telefonicznych używanych przed i w czasie II WŚ. Centrale tego typu zniknęły bezpowrotnie przed rokiem 50 ubiegłego stulecia.

Jak to mamy w zwyczaju, przeszperaliśmy archiwa internetowe poszukiwaniu producenta… I udało nam się:

Na adres korespondencyjny znaleziony na stronie wysłaliśmy powitalną wiadomość wraz ze wszystkimi zdjęciami. Na odpowiedź nie musieliśmy długo czekać. 

Rafał,

Serdecznie dziękujemy za wiadomość. Przeprowadziliśmy małe dochodzenie i okazało się, że ten konkretny rodzaj farby produkowany był do roku 1960 (zatem może być to dowolny okres pomiędzy rokiem 1940 a 1960!). Była to olejożywiczna farba do konserwacji powierzchni. Obecnie nie mamy niczego podobnego w swojej ofercie, ale posiadamy różne typu lakierów bezbarwnych.

 

Powodzenia w procesie restauracji statku. Byłoby wspaniale móc zobaczyć więcej zdjęć, gdy statek już będzie ukończony.

 

Pozdrawiam

Martin

 

Martin Noon
Sales Director
FLAG Paints Ltd
Springfield Industrial Estate
Burnham-on-Crouch, Essex, CM0 8UA
Nasza galeria
Czas i kalendarz
 I    I  Smith's Dock